Wenecka Noc Muzeów

Data: 29.05.2024 r., godz. 13.10    1087
18 maja w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyła się kolejna Noc Muzeów. Tym razem muzeum zorganizowało wydarzenie pod hasłem „Wenecka Noc Muzeów”, przypominając, że 250 lat temu Kazimierz Pułaski odwiedził Wenecję. Epizod pobytu patrona muzeum we Włoszech w kwietniu 1774 r. stał się motywem przewodnim tegorocznej imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Wszystkich przybyłych gości witali pracownicy muzeum wraz z dyrektorką - w barwnych strojach z epoki i w tajemniczych weneckich maskach. Nastrój szybko udzielał się  wszystkim, wiele osób przybyło już w maskach, inni mogli je kupić na miejscu. Pomysł ubrania maski bardzo się spodobał. Do tego każdy otrzymał specjalne wydanie muzealnego kuriera - „Corriere del Museo”, w którym opublikowano wiele ciekawych historycznych związanych z pobytem Kazimierza Pułaskiego w Wenecji, z samą Wenecją i Włochami, ale także o związkach Warki z Italią. Publiczności udostępniono za symboliczną złotówkę dwie ekspozycje stałe, ale także wystawy czasowe: „Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia” w Centrum Edukacyjno-Muzealnym,  „Emocjonaliści. W 30-lecie działalności” w bibliotece pałacu oraz wystawę plenerową „Insurekcja Kościuszkowska w 230. rocznicę czynu”.

Z okazji swojego święta Muzeum przygotowało wiele atrakcji. Noc Muzeów rozpoczęły warsztaty plastyczne dla najmłodszych, podczas których powstały piękne, kolorowe maski weneckie. Następnie uczestnicy warsztatów wzięli udział w grze terenowej „Podróżny kufer Pana Kazimierza”. Podczas zabawy dzieci musiały rozszyfrować i znaleźć przedmioty, które Kazimierz Pułaski mógł zabrać ze sobą w podróż do Wenecji.

Niezwykłych wrażeń dostarczył koncert „Muzyczna podróż do Italii” w wykonaniu solistów sceny wielkopolskiej: Agnieszki Wawrzyniak (sopran), Bartosza Kuczyka (tenor) i Igora Radwanskjego (tenor). Cudownie zabrzmiały włoskie przeboje m. in. „O sole mio”, „Bella Ciao”. Pomimo chwilowego deszczu – goście chętnie zostali na koncercie i wspaniale się bawili.

Podczas Weneckiej Nocy Muzeów nie zapomniano również o włoskiej kuchni. Café Savannah przygotowała specjalną ofertę, a włoskie przekąski serowało Koło Gospodyń Wiejskich z Boglewic. Nie obyło się bez pizzy, którą można było nabyć w Foodtrucku Mariano Italiano.

Po zmroku przed pałacem odbył się niezwykły spektakl z pokazem ognia w wykonaniu Teatru NAM-TARA. Publiczność mogła przenieść się w przestrzeń świata tańca, muzyki i ognia. Mistrzowskie wykonanie w połączeniu z płomieniami i światłami laserów spodobało się wielu uczestnikom spektaklu. 

Na Wenecką Noc Muzeów przybyło wielu mieszkańców Warki i okolic, a nawet gości z daleka. Wśród nich była również Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków - Bożena Żelazowska, której towarzyszyli przedstawiciele władz Powiatu Grójeckiego: Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Adam Balcerowicz, Członek Zarządu Andrzej Zaręba,  Przewodniczący Rady Powiatu Jan Madej i Wiceprzewodnicząca Jolanta Sitarek. Pani Minister wzięła udział w koncercie, złożyła życzenia pracownikom muzeum z okazji ich święta, a następnie zwiedziła muzealne ekspozycje w towarzystwie samorządowców i dyrektorki muzeum Iwony Stefaniak. Była to również okazja do rozmów o bieżących sprawach związanych z powadzeniem instytucji, ponieważ Powiat Grójecki współprowadzi Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2018 roku.

Każda noc muzeów to okazja, aby zwiedzić muzeum, odświeżyć sobie jego ekspozycje lub zobaczyć coś specjalnego. Tak było i tym razem, specjalną ofertą były „italiana” – eksponaty ze zbiorów muzeum pochodzące z Włoch, a wśród nich prawdziwy rarytas - weneckie wydanie „Consiliorum Sive Responsorum” z 1587 r.

Po zwiedzaniu, na zakończenie dnia można było odpocząć i w Kinie Muzeum obejrzeć film z 2005 r. pt. „Casanova” -  o pobycie tego legendarnego uwodziciela w Wenecji.

Wenecką Noc Muzeów należy uznać za udaną. Przez muzealne ekspozycje, pomimo niesprzyjanej chwilami pogody deszczowej, przeszło ponad 600 zwiedzających (nie liczono spacerowiczów w parku). Muzeum dziękuje wszystkim za udział i już planuje dokąd zabierze swoich gości w kolejną wyjątkową noc.

 

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

Wenecka Noc Muzeów
Wenecka Noc Muzeów, foto nr 1, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 2, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 3, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 4, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 5, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 6, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 7, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 8, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 9, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 10, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 11, Wenecka Noc Muzeów, foto nr 12,